AnaSayfa Kuruluş: 22 Nisan 1987
Dil Derneği, Bakanlar Kurulunun 24.07.2002 tarih ve 2002-4812 sayılı kararı ile kamu yararına çalışan dernektir.
 
29 Ekim 2012
ÜYELERİMİZE VE KAMUOYUNA SESLENİŞİMİZDİR:
LAİK CUMHURİYETİMİZİN 89. YILINI KUTLUYORUZ!
     89 yıl önce görkemli bir Kurtuluş Savaşının ardından kurulan laik cumhuriyetimiz her yurttaşın, her kitle örgütünün özgürlük ve bağımsızlık sevdasının güvencesidir! Laik, demokratik, sosyal hukuk devleti olmasından ödün vermeyeceğimiz ülkemizin sonsuza dek yaşaması için tıpkı Mustafa Kemaller gibi her savaşımı göze alabilir, her türlü bireysel tutku ve kazançlarımızdan gözümüzü kırpmadan vazgeçebiliriz!
     Bizler, ülkemizle Türkçemizi birbirinden ayırmadan severiz; bu ikisiyle varız, bu ikisiyle var olacağız! Laik cumhuriyetimizin 89. yılını kutlamak için bütün cumhuriyet sevdalıları el ele vermek, özgürce cumhuriyet türküleri söylemek istiyoruz; egemenliğe tek başına sahip olduğunu sananlar, yolumuzu kesiyor!..
     Oysa hangi inanç ve kökenden olursak olalım, cumhuriyet sevgimiz, bayram coşkumuz ortak olmalıdır!
     Mustafa Kemal, özgürlük ve bağımsızlığı “karakterim” diye tanımlayan bir önderdir; laik cumhuriyetimizin kurucusudur. Suların tersine akıtılmaya çalışıldığı bir dönemde “karakter”inde özgürlük ve bağımsızlık damarı olmayanlar, ne laik cumhuriyetin geleceğe akması için yolumuzu kesebilirler ne Atatürk’le ve laik cumhuriyetimizle hesaplaşma oyunlarını başarabilirler!
     Biz, özgürlük ve bağımsızlık yürüyüşümüzü her ortamda kararlılıkla, öfkemize yenilmeden sürdüreceğiz! Aymazlık içinde olanları, hukuku kendi çıkarlarına araç edip yanlış kullananları uyaracak, bu yüce görevi savsaklamayacağız! Laik cumhuriyetimiz, bu yürüyüşte ve yılmadan vereceğimiz savaşımda kendi kimliğimizle eşdeğerdedir.
     Ulusumuzun Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun!
                                                                                                                              DİL DERNEĞİ YÖNETİM KURULU
 
BAŞYAZI
ÇAĞDAŞ TÜRK DİLİ
Ağustos 2023 - 426. Sayı
TÜRKÇE SÖZLÜK
YAZIM KILAVUZU
 
     
facebook twitter