AnaSayfa Kuruluş: 22 Nisan 1987
Dil Derneği, Bakanlar Kurulunun 24.07.2002 tarih ve 2002-4812 sayılı kararı ile kamu yararına çalışan dernektir.
 
PROF. DR. CEVAT GERAY’I YİTİRMEK…

 

Prof. Dr. Cevat Geray’ı yitirmek… Prof. Dr. Cevat Geray’ı yitirdik… Böyle bir haberle sarsılmak… Bu başlıklarla söze başlamak içimizi yaksa da ne yazık ki gerçek…

Prof. Dr. Cevat Geray, Dil Derneği’nin kurucu başkanıydı; salt Dil Derneği için değil, düşün, bilim ve sanat yaşamımız açısından birçok kişi ve kuruma öncü olmuş bir aydındı.

Siyasal Bilgiler Fakültesinin “efsane” dekanı diye anılması boşuna değildi. Üniversite çatısı altında onlarca öğrenci yetiştirdi; ancak Prof. Cevat Geray’ın öğrencileri okullarla sınırlı değildi. Yanında olmak, söyleşmek, birlikte yürümek bile birikiminden, bilgisinden yararlanmak için yeterliydi. Düşünceleri gibi bilgisini de paylaşmaktan çekinmeyen güleç yüzüyle yürekli bir eylem adamıydı. Atatürk’e, cumhuriyetin değerlerine bağlı olmanın yanı sıra Atatürkçü düşünceyi, cumhuriyetin değerlerini aklın öncülüğündeki bilimsel verilerle güçlendirmek için çabalayan ödünsüz bir devrimciydi.

Prof. Dr. Cevat Geray’ı yitirdik; düşüncelerini, insana, yurda aşkını; yapıtlarını; dostluğunu yitirmedik; hiçbir zaman yitirmeyeceğiz. Sevgili başkanımızı hiçbir zaman unutmayacağız.

                                      Dil Derneği Yönetim Kurulu


 
BAŞYAZI
ÇAĞDAŞ TÜRK DİLİ
Mart 2024 - 433. Sayı
TÜRKÇE SÖZLÜK
YAZIM KILAVUZU
 
     
facebook twitter