AnaSayfa Kuruluş: 22 Nisan 1987
Dil Derneği, Bakanlar Kurulunun 24.07.2002 tarih ve 2002-4812 sayılı kararı ile kamu yararına çalışan dernektir.
 
DİL DERNEĞİ BEŞİR GÖĞÜŞ ÖDÜLÜNÜ AYLA ÇINAROĞLU KAZANDI.
 

1999’daki Yalova depreminde yitirdiğimiz Dilci, Eğitimci Beşir Göğüş’ün ailesi ile Dil Derneği’nin birlikte düzenlediği “Dil Derneği Beşir Göğüş Türk Dilini ve Çocuk Edebiyatını Geliştirme Ödülü”  2000 yılından bu yana dönüşümlü olarak Türkçenin gelişmesine ya da çocuk edebiyatına emek veren dilcilerle yazarlara sunulmaktadır.

Ödülün amacı, Beşir Göğüş’ün Dil Devrimine, Türkçenin eğitim/öğretimine, çocuklarımıza verdiği emeği ve düşüncelerini gelecek kuşaklara aktarmaktır. Ödüle her yıl bu amaç doğrultusunda Türkçeyi oya gibi işleyen bilimciler ve yazıncılar yoğun emek ürünü olan yapıtlarıyla katılmaktadır. Dil Derneği ile Göğüş Ailesi ödülün bu yıl, çocuklar için yazılmış bir “şiir” kitabına verilmesini düşünmüştür.

Dilek Göğüş Ülgüray, Prof. Dr. Selahattin Dilidüzgün, İnci Gürbüzatik, Dr. Sedat Karagül ve Dr. Özlem Kanat Soysal’dan oluşan seçici kurul ödülü  Mustafa Delioğlu’nun resimlediği Ormana Güzelleme(Hep Kitap Yayınları)  adlı yapıtıyla Ayla Çınaroğlu’na vermeyi oyçokluğuyla kararlaştırmıştır.

Ödül Töreni

Ödül, her yıl 12 Şubatta doğum gününü kutladığımız Dilci, Yazar ve Eğitimci Beşir Göğüş’ün 104. doğum gününde, 12 Şubat 2019 Salı günü, üyelerimizin, dilseverlerin katılımıyla Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde düzenlenen törenle Ayla Çınaroğlu'na sunuldu.

Belin Çelebi'nin sunduğu törende açış konuşmalarını Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel ve Beşir Göğüş'ün torunu Defne Ülgüray Anter yaptı.

Ödülü alırken yaptığı konuşmada, “Yazdıklarımı bugün ötelenen, değeri bilinmeyen konular üzerine seçiyorum; örneğin orman, doğa, hayvanlar… Bazı değerleri özellikle çocuklarımıza anımsatmaya, aynı zamanda öğretmenlere de benimsetmeye çalışıyorum. Beşir Göğüş bizim için Türkçeyi ilk öğrendiğimiz kişidir, öğretmenimizdir. Aydınlık bir kişidir. Bugün onun adına verilen bu ödülü aldığım için çok mutluyum.” diyen Ayla Çınaroğlu, dernek için bir şeyler yapmak adına Ormana Güzelleme kitabının telifini Dil Derneği’ne devrettiğini açıkladı.

Ödül sunumunun ardından Öykücan Yavşan (soprano), Tuğçe Dağlı (piyano) ve Duru Yavşan (gitar) bir dinleti sundu.

Yazar Attila Şenkon'un "Burnuma Uzatılan Parmaklar" başlıklı seslenişinin ardından Beşir Göğüş Ailesi’nin bir ağırlaması vardı.

Yapıtlarıyla dünyamızı zenginleştirmeye devam eden yazarımız Ayla Çınaroğlu’nu kutluyor, törenimize emek veren ve varlıklarıyla onurlandıran dostlarımıza teşekkür ediyoruz.

Ayla Çınaroğlu

1939 yılında Ankara’da doğan Ayla Çınaroğlu 1972 yılından beri çocuklar için yazıyor. 2006 yılında Veli’nin Kurabiyesi  kitabı Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin seçimiyle International Board on Books for Young People’ın listesinde yer aldı. 2007 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde adına özel sempozyum düzenlenen Çınaroğlu, 2008 yılında ÇGYD tarafından IBBY Andersen ödülü Türkiye adayı olarak gösterildi.

Ayla Çınaroğlu; 1979 Kültür Bakanlığı Çocuk Yapıtları Yarışması öykü dalında ikincilik, 1982 TOBAV Çocuk Oyunları Yarışmasında başarı, 1984 DE Yayınevi Masal Yarışmasında ikincilik, 1988 Enver Naci Gökşen Öykü Yarışmasında üçüncülük, 1998 Kültür Bakanlığı Çocuk Filmi Senaryosu Yarışmasında ikincilik ödüllerinin sahibidir.

Tasarım alanında ise 1998 Kültür Bakanlığı En İyi Tasarlanmış Kitap yarışmasında ikincilik ve üçüncülük ödülünü almıştır.

 

 • Ödül sunulurken Defne Ülgüray Anter, Dilek Göğüş Ülgüray, Ayla Çınaroğlu ve Sevgi Özel
 • Sunucu Belin Çelebi
 • Saygı duruşunda
 • Sevgi Özel
 • Defne Ülgüray Anter
 • Törenden
 • Ayla Çınaroğlu konuşma yapıyor
 • Ayla Çınaroğlu
 • Dinletide Tuğçe Dağlı, Öykücan Yavşan ve Duru Yavşan
 • Dinletide Tuğçe Dağlı ve Öykücan Yavşan
 • Attila Şenkon sesleniyor
 • Attila Şenkon
 • Törenden Sevgi Özel, Ayla Çınaroğlu, Dilek Göğüş Ülgüray ve Sedat Sever


 
BAŞYAZI
ÇAĞDAŞ TÜRK DİLİ
Nisan 2024 - 434. Sayı
TÜRKÇE SÖZLÜK
YAZIM KILAVUZU
 
     
facebook twitter