AnaSayfa Kuruluş: 22 Nisan 1987
Dil Derneği, Bakanlar Kurulunun 24.07.2002 tarih ve 2002-4812 sayılı kararı ile kamu yararına çalışan dernektir.
 
DİL DERNEĞİ EMİN ÖZDEMİR ÖDÜLÜ BARIŞ PEHLİVAN İLE BARIŞ TERKOĞLU’NA
 

Harf Devriminin 91. yıldönümünde dil bilincimizi güçlendiren Mustafa Kemal Atatürk’ü; Atatürk’ün öncülüğünde Harf Devrimini biçimlendiren Emin Erişirgil’i, İhsan Sungu’yu, Fazıl Ahmet Aykaç’ı, Ragıp Hulusi Özden’i, Ahmet Cevat Emre’yi, İbrahim Grandi Grantay’ı, Falih Rıfkı Atay’ı, Ruşen Eşref Ünaydın’ı ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nu saygıyla anıyoruz.

Harf Devriminin 91. yılını kutlarken yaşamı boyunca Dil Devriminin ışığındaki Türkçe için çalışan Dilci-Yazar Emin Özdemir’i özlemle anacağız.

1 Eylül 2017’de yitirdiğimiz Dil Devriminin ödünsüz savunucusu olan Emin Özdemir’i dilci, yazıncı ve devrimci kişiliğiyle yaşatmak, düşünce ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmak; dil duyarlığını, dil ve yazın öğretimi anlayışını tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla Özdemir Ailesi ile Dil Derneği’nce düzenlenen“Dil Derneği Emin Özdemir Ödülü”nün 2019’da bir gazeteci kitabına verileceği duyurulmuştu ve ödül gazeteci kitabına verildi.

Dil Derneği Emin Özdemir Ödülü”nün seçici kurulunda yer alan değerli Gazeteci Nahit Duru’yu Eylül 2019’de yitirdik, saygı ve özlemle anıyoruz. Vecdi Seviğ, Faruk Bildirici, Prof. Dr. Korkmaz Alemdar, (aile adına) Prof. Dr. Özlem Özdemir Kumbasar’dan oluşan seçici kurul ödülü Barış Pehlivan ile Barış Terkoğlu’nun birlikte yazdığı “Metastaz” adlı yapıta verme kararı aldı.

1Kasım 2019 Cuma günü (18.00-20.00 arasında) Çankaya Belediyesi Dil Derneği ortaklığıyla Çağdaş Sanatlar Merkezinde yapılacak törende Harf Devriminin 91. yılı kutlanacak ve Dil Derneği Emin Özdemir Ödülü, Barış Pehlivan ile Barış Terkoğlu’na verilecek. Törenin izlencesini, dilseverlere saygıyla sunuyor, bütün dilseverleri bekliyoruz.

                                      DİL DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

 

****

HARF DEVRİMİNİN 91. YILI VE

DİL DERNEĞİ EMİN ÖZDEMİR ÖDÜLÜ

Sunan: Ali Nihat YAVŞAN

Açış Konuşmaları

Sevgi ÖZEL- Dil Derneği Başkanı

Alper TAŞDELEN- Çankaya Belediye Başkanı

Eralp KUMBASAR

*

Ödül Töreni

Barış PEHLİVAN - Barış TERKOĞLU

*

BASININ SORUMLULUĞU

Yöneten: Korkmaz ALEMDAR

Konuşmacılar: Saygı ÖZTÜRK

        Faruk BİLDİRİCİ

        Tülin DALOĞLU

*

Ağırlama (kokteyl)

   


 
BAŞYAZI
ÇAĞDAŞ TÜRK DİLİ
Mart 2024 - 433. Sayı
TÜRKÇE SÖZLÜK
YAZIM KILAVUZU
 
     
facebook twitter