AnaSayfa Kuruluş: 22 Nisan 1987
Dil Derneği, Bakanlar Kurulunun 24.07.2002 tarih ve 2002-4812 sayılı kararı ile kamu yararına çalışan dernektir.
 
2010 Yılı Ödülü Hidayet Karakuş'un

      Aksoy Ailesi ile Dil Derneği, Aksoy ustanın düşünce ve yapıtlarını geleceğe aktarmak için Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü’nü düzenlediler. Ödül töreni her yıl Dil Bayramında yapılmaktadır. 2010 yılının ödül töreni de 27 Eylül 2010'da 78. Dil Bayramında gerçekleştirildi. Ödül törenimize, 30 Ekim 1993'te yitirdiğimiz Ömer Asım Aksoy'un 1975'teki bir konuşmasından derlediğimiz sözlerle başlayarak yolumuzu aydınlatan devrimciyi ölümünün 17. yılında saygıyla andık:
      “Bilginin, kültürün temeli (…) dildir. Dilin yabancı öğelerle dolu olması, bilginin, kültürün, düşüncenin yabancılaşması, yabancıya bağlı kalması, kişinin özgürlüğünü yitirmesi demektir.
      Bunun içindir ki, eşsiz eylemci olduğu ölçüde, büyük bir düşünür olan (...) Atatürk, (...) ‘Ülkesini, yüksek istiklalini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır’ demiştir.”

 

      Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü, 1995’ten bu yana, her yıl başka bir alanda verilmektedir; 2010’daki ödül roman dalında düzenlenmiştir.
      Doğan Hızlan, Adnan Binyazar, Konur Ertop, Şemsettin Ünlü ve (Aksoy ailesi adına) Sevgi Özel’den oluşan seçici kurul, Hidayet Karakuş'un Cumhuriyet Kitapları arasında yayımlanan “Şeytan Minareleri" adlı yapıtını oybirliğiyle ödüle değer buldu.
 

      Hidayet Karakuş, yazınımıza birçok alanda ürün veren üretken bir yazar; Dil Devrimi doğrultusunda gelişen Türkçeyi özenle kullanan değerli bir sanatçımız.

      Hidayet Karakuş'a ödülünü, 78. Dil Bayramında gerçekleştirilen törende Ömer Asım Aksoy'un oğlu Süha Aksoy ile Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel sundular.
 

 

      Karakuş, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, ödünsüz devrimci Ömer Asım Aksoy adına düzenlenen ödülü almaktan büyük övünç duyduğunu dile getirerek Ömer Asım Aksoy'un adını yaşatan Aksoy ailesi ile Dil Derneği'ne, yapıtları değerlendirmek üzere emek veren seçici kurul üyelerine teşekkür etti.

 

 
BAŞYAZI
ÇAĞDAŞ TÜRK DİLİ
Nisan 2024 - 434. Sayı
TÜRKÇE SÖZLÜK
YAZIM KILAVUZU
 
     
facebook twitter