AnaSayfa Kuruluş: 22 Nisan 1987
Dil Derneği, Bakanlar Kurulunun 24.07.2002 tarih ve 2002-4812 sayılı kararı ile kamu yararına çalışan dernektir.
 
2012 Yılı Ödülü İsmail Uyaroğlu'nun

      Türk tiyatrosunun usta oyuncu ve yönetmeni Kerim Afşar’ı, 26 Eylül 2003’teki Dil Bayramında yitirdik. Türk Devriminin ödünsüz savunucusu Kerim Afşar’ın Türk tiyatrosuna verdiği emeği ve sanatçı kimliğini gelecek kuşaklara aktarmak için eşi Leyla Afşar’la Dil Derneği, Dil Derneği Kerim Afşar Ödülü’nü düzenlediler. “Oyun yazarları”nı özendirmeyi amaçlayan ödül, 2005’ten bu yana verilmektedir. Ödül töreni her yıl Dil Bayramında yapılmaktadır.
      Dil Derneği Kerim Afşar Ödülünü 2012 yılında Surların Arkası adlı oyunuyla İsmail Uyaroğlu kazandı; ödül töreni, 26 Eylül 2012'de düzenlenen 80. Dil Bayramında gerçekleştirildi.

      Ahmet Levendoğlu, Üstün Akmen, Zeynep Kaçar, Gülşen Karakadıoğlu ve Leyla Afşar’dan oluşan seçici kurul, ödülü Surların Arkası adlı oyuna vermeyi oyçokluğu ile kararlaştırmıştır.
      İsmail Uyaroğlu, şiir öncelikli olmak üzere çocuk kitapları, oyunları da olan üretken bir edebiyatçıdır. Çocuk şiirleriyle Türk Dil Kurumu (1978), çocuk romanıyla Yunus Nadi ödüllerinin yanı sıra başka ödülleri de olan bir yazar.
      Ödül töreninde, İsmail Uyaroğlu'na ödülünü seçici kurul üyesi Leyla Afşar sundu. Uyaroğlu törendeki kısa konuşmasında seçici kurula teşekkür etti.

 

  

 

 

 

 


 
BAŞYAZI
ÇAĞDAŞ TÜRK DİLİ
Haziran 2024 - 436. Sayı
TÜRKÇE SÖZLÜK
YAZIM KILAVUZU
 
     
facebook twitter