AnaSayfa Kuruluş: 22 Nisan 1987
Dil Derneği, Bakanlar Kurulunun 24.07.2002 tarih ve 2002-4812 sayılı kararı ile kamu yararına çalışan dernektir.
 
DİL DERNEĞİ ÖMER ASIM AKSOY ÖDÜLÜ DERYA SÖNMEZ’İN

Anıt Dilci Ömer Asım Aksoy, ödünsüz bir Atatürkçüydü; düşünceleri ve yapıtları bugün de yolumuzu aydınlatıyor. 30 Ekim 1993’te yitirdiğimiz Ömer Asım Aksoy’u dilci ve devrimci kişiliğiyle yaşatmak, düşünce ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmak için Aksoy Ailesiyle Dil Derneği tarafından düzenlenen, 1995’ten bu yana her yıl başka bir yazınsal yapıta verilen Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü’nün 2022’de bir öykü kitabına verileceği duyurulmuştu. Ödüle katılım yoğun oldu. İnci Aral, Sadık Aslankara, Hidayet Karakuş, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve (aile adına) Sevgi Özel’den oluşan seçici kurul ödülü, Derya Sönmez’in,Sırça Kanatlar (Sel Yayınevi) adlı yapıtına vermeyi oybirliğiyle kararlaştırdı.

Derya Sönmez Ayvalık’ta doğdu; Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Sırça Kanatlar, yazarın ilk öykü kitabı. “Kardeşler, sevgililer, arkadaşlar arasında kökleri derine inen ve asla dillendirilemeyen kırgınlıklardan, acılardan beslenen yalnızlık öyküleri bunlar.” Derya Sönmez’ikutluyor, Türkçenin olanaklarını kullanarak çok üretken olmasını diliyoruz. Derya Sönmez’e ödülü 26 Nisan 2022’deki 90. Dil Bayramında sunulacak.

Dil Derneği ile Çankaya Belediyesinin birlikte hazırladığı 90. Dil Bayramı 26 Eylül 2022 Pazartesi günü saat 14.00’te Anıtkabir’de Mustafa Kemal Atatürk’e saygı sunumuyla başlayacak; aynı gün saat 18.00’de Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezindeki töreni Sanatçı Ali Nihat Yavşan sunacak, Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel ile Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen açış konuşmalarını yapacaktır.

Dil Derneği, 1987’den bu yana yalnız dilci ve edebiyatçılara değil yaşamın her alanında yaşamsal konularda savaşım veren, üreten aydınlara ve kurumlara “onur ödülü” sunuyor. 90. Dil Bayramında Yazar-Şair Ahmet Özer’e; Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü’ye; Bilgisayar Mühendisi Güneş Çakmakoğlu’na; Gazeteci Sedef Kabaş’a; İzmir Tarımsal Kooperatifler Birlik Başkanı Neptün Soyer’e; Türkiye Barolar Birliği adına Başkan Av. Erinç Sağkan’a; Tele 1 emekçileri adına Gazeteci Dr. Merdan Yanardağ’a; KRT emekçileri adına Gazeteci Adnan Bulut’a; Halk TV emekçileri adına Gazeteci Suat Toktaş’a onur ödülü sunulacaktır.

90. Dil Bayramı töreni yazınımıza görkemli şiirleri, düzyazıları, çevirileri ve akademisyen kimliğiyle imza atan Ataol Behramoğlu’nun seslenişiyle sürecektir.

Laik cumhuriyetimizin içine itildiği karanlıktan Mustafa Kemalce düşünerek kurtulacağız. Bütün yurtseverler 90. Dil Bayramına çağrılıdır.

                                      Dil Derneği Yönetim Kurulu adına

                                      Genel Yazman Figen Çakmakoğlu  


 
BAŞYAZI
ÇAĞDAŞ TÜRK DİLİ
Mart 2024 - 433. Sayı
TÜRKÇE SÖZLÜK
YAZIM KILAVUZU
 
     
facebook twitter