AnaSayfa Kuruluş: 22 Nisan 1987
Dil Derneği, Bakanlar Kurulunun 24.07.2002 tarih ve 2002-4812 sayılı kararı ile kamu yararına çalışan dernektir.
 
10 Kasım 2009
LAİK CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU, DEVRİMLERİN YAPICISI
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü SAYGIYLA ANIYORUZ!
ATATÜRK’LE HESAPLAŞANLARA ACIYORUZ!

Mustafa Kemal Atatürk, laik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur; bağımsızlığı ve yaşamı yok edilmek istenen bir ülkeyi Kurtuluş Savaşıyla özgürleştirmiştir! Ulusunu “kulluk”tan, yobazın yayılmacının zulmünden kurtaran yiğit bir devrimcidir. “Yurtta barış, dünyada barış” çağrısı yapan tek devlet adamıdır. Yüzyıllarca “ümmi ümmet kul” olan bir halka ortak dil ve laik eğitimle yurttaş kimliği kazandıran devrimlerin yapıcısıdır! Halktan korkmayan, halkçı bir önderdir. Ussal, bilimsel, sanatsal olanla halkının yolunu açmıştır. Halk için kazanmış, kazanımlarını halka bağışlamıştır. Bugün Atatürkçü düşünceye ve Atatürkçülere saldıranlar, taşıdıkları aşağılık duygusuyla baş edemeyenlerdir.

     Atatürk Söylev’de, “Baylar, bizim yüzümüz her zaman ak ve temizdi, her zaman da ak ve temiz kalacaktır. Yüzü çirkin ve gönlü çirkinliklerle dolu olanlar, bizim yurtseverce, insanca ve namusluca davranışlarımızı, bayağı ve çirkin tutkuları yüzünden, çirkin göstermeye kalkışanlardır” diyor. Bugün “gönlü çirkinlikle dolu” olanlar, Mustafa Kemal’in ve “Mustafa Kemalce düşünen” tüm devrimcilerin “yurtseverce, insanca ve namusluca” davranışlarını “bayağı ve çirkin tutkuları yüzünden” karalıyorlar. Bugünkü iktidar, Türk Devrimini eğitim sisteminin özünden kazımış; inancı baskın kılan, Türkiye Cumhuriyeti’nin varoluşunu bile sorgulayan kara bayrağını cumhuriyet kurumlarına asmıştır. Dinciliğe ve ırkçılığa sarılanlar gerçekte Atatürk’ten, Atatürkçü düşünceden ve devrimlerden korkuyor, korktukça da devrimlere ve devrimcilere acımasızca saldırıyorlar. Ne ki korkunun korkaklara yarar sağlamadığını tarih yüzlerce kez kanıtlamıştır.
     Atatürkçü olmak, aklın öncülüğünü tanımaktır; Atatürk gibi onurlu ve yürekli olmaktır! Atatürkçülük, yaptığı her şeyin hesabını ulusuna veren Atatürk kadar namuslu, Atatürk gibi yüzü ve vicdanı tertemiz bir yurtsever, Atatürk gibi insancıl, Atatürk gibi adil olmaktır; el etek öpme yarışına girmeden dik durmaktır! Özü, sözü doğru adam olmaktır!
     Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü özlemle anıyor; Atatürkçülükten, devrimlerden kesinlikle caymayacağımızı ulusumuza bildiriyoruz!

                                                           Dil Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
                                                                            Sevgi Özel

 

 
BAŞYAZI
ÇAĞDAŞ TÜRK DİLİ
Temmuz 2024 - 437. Sayı
TÜRKÇE SÖZLÜK
YAZIM KILAVUZU
 
     
facebook twitter